Uygulamalar
      Dolgu Uygulamaları
      Kimyasal Peeling
      PRP
      Lazer İle Yapılan Tedaviler
      Kılcal Damarlarda Lazer Tedavisi
      Akne (Sivilce)
      Lazerle Cilt Gençleştirme Ve Kırışıklık Tedavisi
      Lekeler Ve Lazerle Leke Tedavisi
      Karbon Peling
      Jilet İzi (Faça İzi) Tedavisi
      Lazerle Yara İzi Tedavisi
      Dövme Silme
      Lazerle Genital Beyazlatma
      Lazerle Çatlak Tedavisi
      Lazerle Göz Altı Morluğu Tedavisi
      Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi
      Lazerle Siğil Tedavisi
      Lazerle Ksantalezma, Keratoz Ve Ben Tedavisi
      Lazer Epilasyon
      Botox
      Derma Roller
      Mezoterapi
Akne (Sivilce)

Akne (sivilce) nedir?
Akne (sivilce) yüz, boyun, göğüs, sırt , omuz ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir hastalıktır. En sık ergenlik çağında görülmekle birlikte bazen 20 li yaşlara hatta 40 lı yaşlara kadar devam edebilir. Her zaman olmasa da akneli kişiler genellikle yağlı bir deriye sahiptir. Akne ilerleyen yaşlarda iyileşebilir. Tedavi edilmeyen akneler skar denilen kalıcı izler bırakabilir. Bu dönem içinde kişiye görüntü bozukluğu yaratarak can sıkar ve psikolojik olarak rahatsızlık verebilir. Bu yüzden bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi uygundur. .
Akne (sivilce) nasıl oluşur ?
Hem erkek hem de kadınlarda bulunan erkeklik hormonları ergenlik çağında yükselir ve derideki yağ bezlerini uyarır ve genişletir. Bu yağ bezleri, aknenin ensık görüldüğü alanlarda (yüz, göğüs,sırt) bulunur.
Yağ kanalları folikül olarak adlandırılan kıl içeren kanallarla da bağlantılıdır. Bu kanallar deri yüzeyine açılır. Yağ bezleri sebum olarak adlandırılan yağlı bir madde üretir. Sebum, deri üzerine kıl folikülleri vasıtasıyla boşalır. Sebum yani yağ , kanalda yapışkan bir hale gelir ve kılfolikülü tıkanır. Bakteriler foliküldeki yağ ve hücrelerle beslenerek çoğalırlar. Bu bakteriler kimyasal maddeler salgılayarak burada bir reaksiyon yaratırlar ve folikül duvarı parçalanır. Sebum, bakteriler, ve hücreler deri içine dağılarak kızarıklık şişme ve iltihaplanmaya neden olur. Nadiren akneler hormonal dengesizliğe de bağlı olabilir
Aknede (sivilce) sıklıkla sorulan sorular
Aknede (sivilce) nasıl bir temizlik yapılmalıdır?
Cildin günlük bakımında yüz, günde iki kez temizleyici madde ( sabun ya da jel) ve ılık su ile yıkanmalıdır. Süt tarzı temizleyiciler yağlı baza sahip olduklarından temizleyici olarak tercih edilmemelidir. Akneli ciltler veya yağlı ciltler temizleyici olarak su ile çıkan sabun yada jel tarzında pH sı 5.5 olan ürünleri tercih etmelidirler. Çok sık yıkama ve cildin aşırı ovulması akneyi alevlendirebilir.
Şampuanla düzenli saç temizliği gereklidir. Eğer saç yağlı ise sık temizlemek önerilir.
Akneli erkekler traş bıçağı yada elektikli traş makneleri kullanabilirler. Eğer traş bıçağı kullanılıyorsa traş öncesi sakal bölgesi su ve traş köpüğü ile yumuşatılmalıdır. Sivilceler koparılmadan yumuşak hareketlerle traş olunmalıdır
Aknede (sivilce) kozmetikler nasıl kullanılır?
Akneli kişiler göz makyajı, allık ve ruj rahatlıkla kullanabilirler. Yalnızca deri yüzeyine uygulanan fondoten ve pudranın uygun olması önemlidir. Eğer likid fondoten veya nemlendirici kullanıyorsanız yağsız ve su bazlı olaması gereklidir. Seçtiğiniz ürünün üzerinde nonkomadojenik ve nonaknejenik ibaresi olmalıdır. Bu tür ürünler geceleri mutlaka temizlenmelidir.
Aknenin (sivilce) iç hastalıklarıyla ilgisi varmıdır?
Çoğu kez aknenin karaciğer hastalığına bağlı olduğu düşünülür. Günümüzde aknenin iç hastalığına bağlı olmadığını biliyoruz. Sadece hormonel bozukluklar ve kullanılan birtakım ilaçlar akneye neden olabilir. Kadınlarda böbrek üstü bezlerinin veya yumurtalıkların aşırı miktarda erkeklik hormonu (androjenler) üretmesi halinde aknelenme olabilir. Uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen, saç dökülmesi ve tüylenmenin olduğu durumlarda dermatoloğunuz bu açıdan test isteyecektir.
Hangi ilaçlar akneyi (sivilce) artırabilir?
Tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar (kortizon, hormon ilaçları, b vitaminleri vb) akneye neden olabilir veya çoğaltabilir. Dermatoloğunuz görüşme esnasında kullandığınız ilaçları sorgulayarak bu etkeni ortaya çıkaracaktır
Stres akneye (sivilce) neden olabilir mi?
Stres aknenin ana nedenlerinden değildir. Ancak stresli dönemlerde bazı hormonların açığa çıkması sivilcelerin ortaya çıkmasına veya artışa sebep olabilir.
Güneşlenmenin ve solaryumun akne (sivilce) üzerine etkisi nedir?
Güneşin ultraviyole ışınlarının kurutucu ve bakterileri azaltıcı rolü bilinmektedir. Bu nedenle güneşlenme genellikle akneleri azaltır. Ancak aşırı güneşlenme sonrasında deri kendini zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için kalınlaşır. Önce azalan akneler, derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması sonucu daha da şiddetlenebilir. Solaryum da ultraviyole ışığı olup aynı etki mekanizmasına sahiptir. Günümüzde ultraviyolenin yaşlandırıcı ve deri kanseri yapıcı etkileri nedeniyle aşırı güneşlenmeyi tavsiye etmiyoruz.
Yaz aylarında güneşten koruyucu kullanırken bu ürünün su bazlı ve yağ içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Yağlı güneş koruyucular sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir.
Bazı akne (sivilce) hastalarında da tam tersi, yaz aylarında sivilce artışı olabilir. Bu durum terleme ile birlikte yağ salgının artışından kaynaklanmaktadır.
Genel bilgiler:
Akne (sivilce) etkili bir şekilde tedavi edilebilir ancak tedavi yavaş ilerler. Akne tedavisinde iyileşmeler 2. ayda başlar ve 4-8 ay arasında tamamen bir düzelme sağlanır. Özellikle ilk 1. ayda aknenin artması gibi durumlar söz konusu olabilr. Düzelmeler zaman alır. Eğer akneler 6-8 haftada iyileşmeye başlamadıysa tedavinin değiştirilmesi gerekir. Sabırlı ve dermatoloğunuzla irtibat halinde olursanız tedavi mükemmel sonuç verecektir.
Dermatoloğunuz size dışardan porların tıkanmasını engelleyen ve bakterileri azaltan krem, jel veya losyonlar önerebilir. Bu ürünler bazen kuruluk ve soyulma yaratabilir. Dermatoloğunuz size doğru kullanımı ve yan etkilerin olmaması için tavsiyelerini belirtecektir.
Dermatoloğunuz siyah noktacık beyaz yağ butonlarını ve iltihaplı kesecikleri özel aletlerle temizleyebilir. Ancak kendiniz bunlarla oynamamalısınız. Akneyi (sivilce) derinleştirerek daha fazla büyümesine ve iz bırakmasına neden olabilirsiniz.


Hafif akne (sivilce) tedavileri:

Komedon denilen beyaz nokta ya da siyah noktalar, küçük az sayıda sivilcelerle seyreder. Hafif aknelerde antibiyotikli, azeleik asitli benzoil peroxitli ya da retinoidli krem, losyon ve jeller yeterli olabilir. Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak günde iki kez yıkayın.
Akne (sivilce) ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil tüm etkilelen alanlara yayarak uygulayın.
Akne tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.
Yağsız bir nemlendirici kuruma şikayeti için kullanılabilir.
Yağlı kozmetikler, fondoten, krem ve güneş koruyucular kullanılmamalıdır.
Iyileşme 2-4 ay arasında olabilir.
Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı doktorunuzla görüşülmelidir.


Orta dereceli aknede (sivilce) tedavi:
Her türlü iltahaplı ve iltihapsız sivilceler, açık ve kapalı komedonlar ile seyreder. Sürme ilaçların yanısıra ağızdan alınan tedaviler de uygulanır.
Ağızdan alınan ilaçlar antibiyotikler, hormon tedavileri ve tedaviye dirençli olanlarda isotretionindir.

Ağız yoluyla antibitikler orta ve şiddetli aknede kullanılırlar. Antibiotikler kıl folikülündeki bakterileri azaltırlar. Bu da kızarıklıklar ve iltihaplanmaları azaltır.
Doğum konrol haplarının kadınlarda akneyi önemli derecede iyileştirdikleri gözlenlenebilir.


Şiddetli aknede (sivilce) tedavi:
Çok sayıda büyük iltihaplı sivilceler ve nodülokistik lezyonlar (sert derin kabarıklılar) ile seyreder. Şiddetli akne ağızdan ilaçlarla tedavi edilir. Pekçok hasta isotretionin ile tedavi edilir. Hasta mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır. Tıbbi ilaç kullanmak istemeyen hastalarda ya da tedaviye dirençli hastalarda Lazer ve kimyasal peeling uygulamaları tek başına ya da tedaviye eklenerek kullanılabilir.

Sivilce izi kalması durumlarında kliniğimizde izin şiddetine göre fraxiyonel lazer, dermapen, dermaroller, PRP ya da kimyasal peeling tedavileri uygulanır.


Meyve asitleriyle tedavi-kimyasal peeling
Son yıllarda meyve asitleri de akne (sivilce) tedavisinde rol oynamaya başlamıştır. Yarı kozmetik yarı ilaç sayılan bu ürünlere glikolik asit, laktik asit örnek verilebilir . % 5-20 aranlarında krem ve jel şeklinde evde uygulamaya yönelik ürünleri mevcuttur. Akne tedavisine yardımcı olarak veya tedavi sonrası bakım amacıyla kullanılır. Ayrıca yağlı ciltlerde yağ konrolü ve yağlanmanın getirdiği hafif sivilceleri geçirmek için de önerilmektedir. Meyve asitleri cildi soyarak yeniler , gözeneklerin temiz kalmasını sağlar böylece akneye engel olur. Meyve asitlerinin yüksek konsantrasyondaki formülleri de % 50-90 gibi ofis uygulamaları şeklinde tedavide kullanılır. Doktor kontrolündeki bu uygulamada asit solusyonu deriye sürülür birkaç dakika beklenir ve daha sonra yıkanarak cilttten uzaklaştırılır. Bu uygulamalar 1-4 hafta aralıklarla yapılır. Hem akne tedavisi olarak hem de tedavi sonrası izlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir.

Salisilik asit ile kimyasal peeling

Salisilik asit peeling akne tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.

 

 

LAZER İLE AKNE TEDAVİSİ

• Her türlü inflamatuar iltahaplı püstüler sivilce tedavisi

• Kistik akne tedavisi

• Siyah noktaların tedavisi

• Nodüler akne tedavisi

• Beyaz uçlu sivilcelerin tedavisi

 

LAZERİN AKNE ÜZERİNE ETKİSİ

  • Yağ üretimini azaltır
  • Sebase glandları (yağ bezleri) küçültür
  • Gözenekleri küçültüp kapatır
  • Nodul, kist ve papülleri ilk seans sonrasında azaltır
  • İlk seans sonrasında akne sayısını azaltır
  • İnflamatuar sivilceleri iyileştirir, kızarıklıkların düzelmesinı sağlar
  • P.Acnes dahil sivilceye neden olan tüm bakterileri azaltır
  • Cildi yeniler

 

Lazer ile sivilceler ilk seansdan itibaren belirgin olarak azalır. Tedavide Nd-yag lazer ve er-yag lazer kullanılmaktasır.

Lazerle sivilce tedavisi iki hafta aralarla 3-5 seans yapılmaktadır. Tedavi sonrasında ciltte herhangi bir kızarıklık olmamakta, hastalar normal hayatlarına hemen geri dönebilmektedir.

Lazerle sivilce tedavisi sonrasında ciltte de yenilenme olduğundan diğer tedavilerden farklı olarak sonradan sivilce çıkma olasılığı da oldukça azalmaktadır.

Hastalar sivilce çıksa bile eskisi gibi kalıcı olmadıklarını ve sivilcelerin hemen iyileştiğinden bahseder. Sonraki seanslarla durum dahada iyi hale gelir.

Kliniğimizde bu amaçla nd-yag lazer ve er-yag lazer uygulamaları yapılmaktadır.