Uygulamalar
      Dolgu Uygulamaları
      Kimyasal Peeling
      PRP
      Lazer İle Yapılan Tedaviler
      Kılcal Damarlarda Lazer Tedavisi
      Akne (Sivilce)
      Lazerle Cilt Gençleştirme Ve Kırışıklık Tedavisi
      Lekeler Ve Lazerle Leke Tedavisi
      Karbon Peling
      Jilet İzi (Faça İzi) Tedavisi
      Lazerle Yara İzi Tedavisi
      Dövme Silme
      Lazerle Genital Beyazlatma
      Lazerle Çatlak Tedavisi
      Lazerle Göz Altı Morluğu Tedavisi
      Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi
      Lazerle Siğil Tedavisi
      Lazerle Ksantalezma, Keratoz Ve Ben Tedavisi
      Lazer Epilasyon
      Botox
      Derma Roller
      Mezoterapi
Kılcal Damarlarda Lazer Tedavisi

KILCAL DAMARLARDA LAZER TEDAVİSİ

EN SIK TEDAVİYE BAŞVURULAN KILCAL DAMAR RAHATSIZLIKLARI

  • Burun ve elmacık çevresinde kılcal damarlar ve kızarıklık
  • Rozase / Gül hastalığı (Rozacea)
  • Bacaklardaki kılcal damarlar

 

Tedavide Nd:YAG türü lazer ışınları kullanılmaktadır. Nd:YAG (1064nm) lazer ışınları hemoglobin üzerine yoğunlaşır. Kılcal damarları deforme ederek tedavi sağlar.

Kılcal damar rahatsızlığına sebep olan faktörler birden fazla olabilir. Genetik faktörler, güneş ışınları, gebelik sonrası, alkol ve öströjen fazlalığından kaynaklanabilir.

ROZA / ROZASE / GÜL HASTALIĞI (ROZACEA)

Rozase , Yüzün orta kısmını tutan, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeler ile seyreden bir hastalıktırRoza rahatsızlığı cilt yüzeyine yakın kılcal damarların genişlemesi sonucu cildin üst katmanında yoğun kızarıklar şeklinde kendini göstermektedir.

LAZERLE ROZASE TEDAVİSİ

Lazerle yapılan tedavilerde rahatsızlığı tetikleyen kılcal damarlar hedeflenmektedir. Diğer tedavilere göre daha etkin bir tedavi yöntemidir. Rozanın kızarıklığını azaltmak hastalığın gerilemesine ve tekrarlarına engel olabilir. Rozanın şiddeti damarsal genişleme ve ciltteki kan akımı artışı ile artar. Ayrıca lazer tedavileri bakterileri ve iltihaplanmayı azaltarak roza tedavisine destek olur. Tedavi 2-4 hafta aralıklarla 4-6 seans önerilir. Tedavi etkinliği genel olarak ikinci seanstan sonra görülmeye başlar. Rozanın lazerle tedavisi tıbbi tedavilerle birlikte yapılabilir. Bu durumda çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır. Ayrıca diğer antibiyotikleri içeren içeren krem ve jellerde faydalı olabilir. Azeleik asit de faydalı bulunmuştur. Rozasenin kızarıklığı için pimekrolimus, takrolimus sürme olarak kullanılabilir.Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır. Başlangıçta iyi gelse de zaman içinde alışkanlık yapar ve rozaseyi şiddetlendirebilir. Şiddetli akne rozasede antibiotikler veya isotretionin verilebilir.

 

SEANS SÜRESİ VE SEANS SAYILARI

Seanslar ortalama 15 - 30 dk. sürmektedir. Kılcal damar ve rozase tedavilerinde genelde 4 - 6 hafta aralıklarla 1 - 3 seans yeterli olurken şarap lekesi tedavilerinde hastanın yaşına ve lekenin büyüklüğüne göre hastanın tatmin derecesi seans sayısını belirlemektedir.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİ SONRASI UYARILAR

  • Tedavi sonrasında ciltte hafif yanma, kızarıklar ve kabuklanma oluşabilir. Kılcal damar tedavisi sonrasında;
  • Birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı, güneş ışığından kaçınmak mümkün değilse de yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
  • Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmeli, bünyenin dayanabileceği en ılık sıcaklık seçilmelidir.

Tedavi sırasında hissedilir derecede acı duyulmaktadır. Ağrı eşiği düşük kişilerde anestezik krem ve lokal anestezi ile tedavi tamamlanır.

 

BACAK VARISLERİ

Varisler toplardamarların genişlemesi ile oluşur. Toplardamarlar kirli kanı ayaklardan kalbe ulaştırırlar. Kanın geri kaçmasını engelleyen kapak sistemleri vardir. Varislerin temelinde bu kapakçıkların bozulması mevcuttur. Toplardamar kapakçıklarının bozuk olması ile kirli kan geri kaçar ve geri kaçan bu kanın oluşturduğu basınç ile damarlar genişler. Yani varisler oluşur. Hareketsiz kişiler ve ayakta çalışan insanlarda toplardamar kapakçığının bozulması daha sık görülür. Bunun sebebi basıncın çok fazla olması ve kanın damarlarda sıkışarak şişmesidir. Ailesel yatkınlık da varis oluşumunda önemli bir faktördür.

Bacak varislerinde damarlar belirginleşir, kramplar ve şişlikler oluşur. Şişen damarlar vücudu ve bacağı ağrıtır ve kötü görüntüsüyle de can sıkıcı bir hal alabilir.

Varis tipleri nelerdir?

Varisin birçok sınıflandırması olsa da genellikle 3 tip olarak gruplandırılır.
Büyük varisler: 4-15 mm arasında değişen deri üzerinde direk çıkıntı yapan varislerdir.
Orta boy varisler: 2-4 mm arasında değişen deri üzerinde hafif çıkıntı yapan yeşil renkli varislerdir.

Kılcal varisler: 1-2 mm’den küçük kırmızı ve mor renkli deride çıkıntı yapmayan varislerdir.

LAZERLE VARİS TEDAVİSİ

Kılcal varisler ve orta boy varislerin tedavisinde Nd- Yag Lazerler kullanılmaktadır. İşlem sonrası varis çorabı giyilmeli ve damar basıncını arttıracak durumlara dikkat edilmelidir.

Tedavi sırasında hissedilir derecede acı duyulmaktadır. Ağrı eşiği düşük kişilerde anestezik krem ve lokal anestezi ile tedavi tamamlanır.

Genelde 4 - 6 hafta aralıklarla 1 - 3 seans yeterli olur.

 

Varisin etkisini azaltmak için ne yapılır?

Sıcak varislerin en büyük düşmanıdır, sıcak suyla banyo, sauna, hamam gibi etkinliklerden kaçının.

Sıcağın aksine soğuk varisli damarları rahatlatır, şişlikleri, ağrıları hafifletir. Soğuk suyla masaj yapın.

Ayakta sabit bir şekilde ya da oturarak ayaklarınız sarkık durumda uzun süre tutmayın. Masa başında çalışanlar için 30 dakikada bir kalkıp hareket etmeleri gerekir.

Hareketsizlik bacaklarda basınç oluşturur ve bu da varislerin en büyük nedenidir. Kanın toplandığı bacaklardaki basıncı azaltmak için günde en az 45 dakikalık yürüyüşler kan dolaşımı sağlayacak ve varis oluşumunu önleyecektir.

Varisin başlıca nedenlerinden biri de aşırı kilolu olmaktır. Vücudun taşıyabileceğinden fazla kiloda olmak damarlara yoğun bir basınç yapar. Fazla kilolardan kurtulmak varis oluşumunuzu engelleyecektir.

Damar tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri sigaradır. Sigara damarda kan dolaşımına engelleyerek basınca ve tıkanıklığa neden olur.

Topuklu ve sert tabanlı ayakkabı kan dolaşımına engel olarak basıncı artıracaktır. Bu da varis oluşuma neden olur.

Dar pantolonlar, taytlar ve korse giymekten kaçının.

Varis problemi olanların en büyük kurtarıcısı olan varis çorabı varis için etkin bir yöntemdir. Ailesinde varis problemi yaşayanlar ve kendi de risk grubuna girenler varis çorabıyla varise engel olabilir.

 

HEMANJİOM VE ŞARAP LEKESİ (PORT WİNE STAİN)

Çocukluk çağından itibaren mevcut olan kırmızı cilt lekeleri aslında ender olmayan bir durumdur. Hemanjiyomlar aslında en sık doğumsal anomali türüdür. Doğumsal lekeler yüz bölgesi gibi görünen bölgelerde olunca dikkat çekmelerine rağmen aslında toplumda çok sık oranlarda mevcutturlar.

Hemanjiyomların çoğu ya doğuşta mevcuttur ya da ilk birkaç ay içinde ortaya çıkarlar. İlk 6 ay içinde önce hızla büyüyerek daha belirgin ve kırmızı bir hale gelirler ve yaklaşık 6 yaşına kadar da renkleri solarak %60-80 arası oranlarda iyileşme eğilimi gösterirler. Ancak tamamen ortadan kalkmazlar ve azalmış olmakla birlikte çocukların %50’sinde bir şekilde mevcut kalmaya devam ederler.

Porto şarabı lekeleri ise tamamı doğuşta mevcut kırmızı-bordo renkli lekelerdir ve zaman içinde gerilemezler, solmazlar ve çocuk büyüdükçe onunla birlikte büyüyerek yaşam boyu değişmeden aynı renkte kalırlar. Her iki leke türü de bulundukları yere bağlı olarak insan yaşamını psikolojik, sosyal ve görsel boyutlarıyla olumsuz etkileyebilirler.

Daha önceleri tedavisi pek mümkün olmayan doğumsal lekeler, son yıllarda etkin lazer teknolojilerinin geliştirilmesiyle artık ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedirler. Bunun için lazer tedavileri kullanılmaktadır.

 

VENÖZ GÖLLENME İleri yaşlarda dudakta görülen mavi mor kabarıklıklardır. Lazerle tedavisi yapılmaktadır.

SPİDER NEVUS Genellikle yüzde burun üzerinde kırmızı kabarıklık ve etrafında ışınsal damarlar bulunan damarsal lezyonlardır. Lazer ile tedavi edilmektedirler. Sık görülürler. 1-2 seans sürmektedir

POİKİLODERMA CİVATTE Genelde boyun ve yüzün yan kısımlarında dantel örgüsü gibi kırmızı kahverengi lekelerdir. Lazer ile tedavi edilmektedirler. 3-5 seans sürmektedir.

KİRAZ ANJİOM (CHERY ANJİOM) Genellikle kollar ve vücutta görülen kırmızı küçük kabarıklıklardır. Lazer ile tedavi edilmektedirler.

LENFANJİOM Genelde mavi mor ağrılı küçük küçük kabarcıklar içeren lezyonlardır. Lazer ile tedavi edilmektedirler.

Kliniğimizde tüm damarsal lezyonların tedavisi yapılmaktadır.