Uygulamalar
      Dolgu Uygulamaları
      Kimyasal Peeling
      PRP
      Lazer İle Yapılan Tedaviler
      Kılcal Damarlarda Lazer Tedavisi
      Akne (Sivilce)
      Lazerle Cilt Gençleştirme Ve Kırışıklık Tedavisi
      Lekeler Ve Lazerle Leke Tedavisi
      Karbon Peling
      Jilet İzi (Faça İzi) Tedavisi
      Lazerle Yara İzi Tedavisi
      Dövme Silme
      Lazerle Genital Beyazlatma
      Lazerle Çatlak Tedavisi
      Lazerle Göz Altı Morluğu Tedavisi
      Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi
      Lazerle Siğil Tedavisi
      Lazerle Ksantalezma, Keratoz Ve Ben Tedavisi
      Lazer Epilasyon
      Botox
      Derma Roller
      Mezoterapi
Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

LAZER
 
Lazerler yoğunlaştırılmış ışın üreten cihazlardır. Lazer teknolojisinin gelişmesi ile birlikte son 20 yılda dermatolojide yeni bir çağ açılmıştır. Lazerin dermatolojide kullanım alanları dövme silinmesi, leke tedavisi, damarsal lezyonlar, lazer epilasyon, cilt gençleştirme, cilt yenileme, iz tedavileri, sedef hastalığı ve akne tedavisidir. Lazer ışınının dalga boyu, atım süresi ve gücü, dermatolojideki kullanım alanlarını belirlemektedir.
 
LAZER EPİLASYON
 
Polikliniğimizde son sistem alexandrite lazer uygulanmaktadır. Cilde zarar vermeyen, her türlü cilt tipine uygulanabilen, diğer lazerlere nazaran çok daha hızlı çalışma özelliğine sahip, konforlu ağrısız, dinamik soğutucu sistem ile çalışan bir lazer sistemidir.
 
Lazer epilasyon çok kolay uygulanabilen, kişinin günlük yaşantısını etkilemeyen, çevre dokulara, yağ bezlerine, lenf bezlerine zarar vermeden tüylerin ortadan kaldırılmasını sağlayan kalıcı bir tedavi yöntemidir. Günümüzde bir çok insan vücut ve yüz bölgesindeki tüylerden şikayet etmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, traşlama, çekme ve tüy dökücü krem gibi yöntemler kişiye sadece geçici bir rahatlık vermektedir, kesin çözüm olmamaktadır. Epilasyonda artık eski yöntemler, yerini daha konforlu, daha kolay ve sonucu açısından etkili bir yöntem olan lazer epilasyona bırakmıştır.
 
 
Lazer epilasyondaki etki mekanizması nedir?
 
Lazer, büyüme dönemindeki kıl köklerindeki melanini hedefler. Kıllar ışığı emerler ,burada ışık enerjisi ısı enerjisine çevrilir. Çevredeki dokulara zarar vermeden kıl folikülü tahrip olur.Sonuçta da tüyün yeniden büyümesi engellenir.
 
Lazerin vücuda zararı var mıdır?
 
Bugüne kadarki araştırmalar lazer epilasyon tedavisinin kalıcı bir zarar oluşturmadığını göstermektedir. Yoğun lazer ışığı cildin 1-5 milimetre derinliğine ulaşabilir. Bu nedenle yağ bezlerine ve lenf bezlerine zarar vermez. Herhangi bir birikici etkisi ve kanserojen etkisi yoktur. Lazer tıpta birçok alanda da kullanılmaktadır. Ehil ellerde, doğru vakalarda ve doğru dozlarda kullanıldığında son derece güvenlidir.
 
Lazer epilasyonda başarısını etkileyen faktörler nelerdir
 
Lazer epilasyonun başarısı kişinin ten rengine, kılın yapısına ve rengine, kılın direncine, uygulanan bölgeye ve kişinin genetik yapısına göre değişiklikler gösterir. Lazer en iyi sonucu beyaz ten ve koyu kıl yapısında verir. Hastanın seanslara düzenli gelmesi, kılların kısa olması, derinin nemli olması gibi faktörler de epilasyonun başarısında önemlidir.
 
 
Neden uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır?
 
Cilt yapısına göre doğru dozları ayarlama, lazerin uygulanmaması gereken hastalıkları ve oluşabilecek yan etkileri ayırt etme ve bunları tedavi etme açısından işlemler uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır. Lazer epilasyona uygun olup olmadığınız, uygun iseniz hangi yöntemle tedavi edileceğinizi dermatoloji uzmanımızdan öğrenebilirsiniz. Bembeyaz kıllarınız varsa ve bizim aletimiz beyaz kılları da görüyor diyenlere itibar etmemelisiniz. Çünkü lazer ışınları pigment dediğimiz kıla renk veren maddeyi görür ve beyaz kıllarda bu pigmentler yoktur.
 
Lazer epilasyon için dikkat edilmesi gerekenler
 
Lazer epilasyona başlamadan önce uzman doktorun tüyleri görmesi gerekmektedir.
İşlem yapılacak kıllara en az 3 hafta önceden kökten alıcı bir yöntem uygulanmamalı (ağda, ip, cımbız, epilatör vb.) ve kıl sarartıcı kullanılmamalıdır. Lazer epilasyon seansında etkinin en iyi olabilmesi için, kıllar kıl kökünde olmalıdır.
Seanslarda epilasyon uygulamasından 1 gün önce epilasyon yapılacak bölgenin uygun şekillerde bol köpüklü su ile traş edilmesi lazerin etkinliğini arttırır.
Seanstan 1gün önce nemlendiriciler kullanılmalıdır.
Tatil dönüşü güneşte yanan bölgeler için en az 15 gün beklenmelidir.
Epilasyon yapılacak alana etkin soğutma uygulandığından genellikle anestezik maddeye gerek kalmaz. Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde genital bölge için lokal anestezik [emla] krem1saat öncesinden streç film kapatılarak uygulanması ağrıyı azaltır.
 
Tedavi süresi ne kadardır?
 
Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle beraber, yüz bölgesi ortalama 10dk, dudak üstü 2-3 dk. tüm bacak 1 saat, kol altı 5 dk. genital bölge 20 dk. gibi sürede tamamlanır.
 
Neden birden fazla seans gerekmektedir? Seansa ne kadar zamanda bir gelinmelidir?
 
Vücut yapılarının cevabı kişiden kişiye değiştiği için, kıl yapısı renk ve kalınlık olarak farklı olduğu için tedavi seans sıklığı ve seans sayısı kişiye göre değişiklik gösterir. Vücuttaki tüylerin bir kısmı büyüme(anagen), bir kısmı dinlenme(telogen), bir kısmı da yıkım(katagen) dönemindedir. Lazer yöntemi tüye büyüme döneminde etki edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle tüylerin büyüme döneminde olanları yok edilmektedir. Diğer dönemdeki tüyler lazerden etkilenmez. Dinlenme ve yıkım dönemindeki tüylerin de büyüme dönemine geçmesi beklenip diğer seanslar yapılır. Kılın lazere en duyarlı olduğu büyüme evresini bulabilmek için lazer uygulaması genelde birden fazla seansı gerektirir. Bazen tek seans bile tatmin edici sonuç verebilmekle birlikte genelde 5-7 seans yeterli olabilmektedir.
 
Yüz bölgesi tedaviye en dirençli ve uzun seans gerektiren bölgedir. Epilasyonda yüz bölgesi vücuttan ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bir bölgedir. Tedaviye başlama kararı düşünerek verilmelidir. Yüz tüyleri vücut tüylerine göre daha ince ve açık renklidir. Çok koyu renkli ve kalın olsalar da birkaç seans içinde incelecekleri için devam eden seanslarda tedavi zorlaşacaktır. Koyu renkli ve kalın olmayan kıllar ısıyı iyi iletmeyecekleri için kıl kökü de fazla ısınmayacaktır. Buda kıl köklerinde yeterince harabiyet oluşturmaz. Ayrıca %10 oranında yeni kıllanma oluşturma riski de vardır.
 
Epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ile 8 hafta arasında değişir. 4. Seanstan sonraki uygulamalara daha seyrek aralıklarla gereksinim duyulmaktadır. Hastanın seanslara düzenli gelmesi kılların büyüme döneminde yakalanması açısından önemlidir. Epilasyon bölgesindeki büyüme dönemindeki kılların oranı arttıkça her seanstaki başarı oranı da artar.
 
Lazer epilasyon uygulanılmayacak durumlar
 
Gri ve beyaz tüylü hastalar
Güneşte yanmış hastalar
Solaryuma giren hastalar
Cildi esmer, koyu renkli, tip V ve VI cilde sahip kişiler
Kaş altları ve göz çukurları kılları için gelenler. Lazer epilasyon diğer tüm vücut bölgelerindeki kıllara uygulanmaktadır.
Kalp pili olanlara ve uygulanacak bölgede metal parça bulunduranlara (platin, çivi vs )
Uygulama yapılacak bölgede cilt enfeksiyonu, açık yarası olanlara
Tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar alanlar. Bu ilaçların lazer tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir.
Hamileler
Süt veren annelerde sadece göğüs bölgesine uygulanmaz.
DM. ( Şeker hs.) lu hastalarda kan şeker düzeyi 200 den yüksek ise uygulama yapılmaz, cilt enfeksiyonlarını tetikleyebilir.
Uygulama bölgesindeki benler üzerine uygulama yapılmaz. Benlerin kapatılması yeterlidir.
Hiperpigmentasyon(lekelenme), hipopigmentasyon(beyazlıklar) ve keloide yatkın ciltler
Herpes zoster geçirmiş veya epilasyon bölgesinde herpes enfeksiyonu geçirmekte olanlar
Psoriasis ve vitiligo hastaları
Epilasyon yapılacak bölgeye microdermabrazyon, peeling gibi bir uygulama yaptırmış hastalar
 
Lazer sonrası görülebilecek yan etkiler nelerdir? Lazer sonrası nelere dikkat edilmelidir?
 
Uygulama sonrası epilasyon yapılan bölgede kızarıklık ve şişlik olabilir. Birkaç dakika yada saat içerisinde düzelecektir. Buz uygulaması ile cilt genellikle normale döner. Uzamış kırmızılıklarda kortikosteroidli kremler kullanılabilir. Şayet kızarıklıkta artış ve su toplanması gibi bir durum gelişirse mutlaka doktorunuza haber verilmelidir. Kılların sert ve kalın olduğu bölgelerde ve cildi sivilceye yatkın olanlarda uygulama sonrası o bölgede sivilceler oluşabilir. Kıl kökü derin olan kıllar yandığında vücut bunu atabilmek için yabancı cisim reaksiyonu vermektedir, sivilceler bu yüzden oluşur. Kalıcı değildir. Ciltte hassasiyet yoksa makyaj yapılabilir. Uygulamayı takip eden birkaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır. Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme veya saç kurutma makinesi uygulaması rahatsızlık hissi verebilir. Uygulamanın sonrasındaki iki gün aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır. Aşırı terleme kızarıklık yapabilir. Güneş gören bölgelere yapılan uygulama sonrası mutla uygun bir güneş koruyucu kullanılmalıdır.