Uygulamalar
      Dolgu Uygulamaları
      Kimyasal Peeling
      PRP
      Lazer İle Yapılan Tedaviler
      Kılcal Damarlarda Lazer Tedavisi
      Akne (Sivilce)
      Lazerle Cilt Gençleştirme Ve Kırışıklık Tedavisi
      Lekeler Ve Lazerle Leke Tedavisi
      Karbon Peling
      Jilet İzi (Faça İzi) Tedavisi
      Lazerle Yara İzi Tedavisi
      Dövme Silme
      Lazerle Genital Beyazlatma
      Lazerle Çatlak Tedavisi
      Lazerle Göz Altı Morluğu Tedavisi
      Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi
      Lazerle Siğil Tedavisi
      Lazerle Ksantalezma, Keratoz Ve Ben Tedavisi
      Lazer Epilasyon
      Botox
      Derma Roller
      Mezoterapi
Lekeler Ve Lazerle Leke Tedavisi

Vücudumuzda özelliklede yüzümüzde çeşitli sebeplerle farklı tipte cilt lekeleri oluşabilir. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bazıları gebelik döneminde, bazıları yaşlanmayla birlikte, bir kısmı da yaşamın herhangi bir bölümünde güneş ve dış etkenler sonucu oluşur.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Epidermal pigmente lezyonlar: Lentigolar, kafeola lekeleri, çiller, nevosellüler nevüs, nevus spilus, seboreik keratoz, pigmente aktinik keratoz sayılabilmektedir.

Dermal pigmente lezyonlar: Mavi nevüs, ota nevüs, ito nevüs, dermal ve epidermal pigment, kompound nevüs, postinflamatuar hiperpigmentasyon, melazma

Güneş lekeleri : Özellikle güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli güneşe maruziyetde ve bazen de süreden bağımsız olarak güneş lekeleri oluşabilir. Cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekeleri (Melasma): Her nekadar adı gebelik lekesi de olsa erkeklerde de gözükebilmektedir. Kullanılan doğum kontrol hapları, hormonal yapıları nedeniyle ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, stres, prikolojik faktörler, melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir. Melanindeki çoğalma ile birlikte güneşe en çok maruziyet gösteren yanak, alın ve çene gibi bölgelerde keskin sınırlı lekeler oluşabilir, melasma genetik yatkınlıkla birlikte hamileliklerde yeniden ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi en zor lekelerdendir.

Çiller: Genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkarlar. En çok güneşin daha fazla etki gösterdiği yanak, burun, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma ya da hafifleme gösterirler.

Cafe au lait (kafeola) lekeleri: Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler norofibromatozis gibi hastalıklara ikincil, bazen de tek başlarına olabilirler.

İlaca bağlı lekeler: Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya sürülen bazı krem tarzı ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve alerjik reaksiyon seviyesinde iken, bazen de daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Lazer ile Leke Tedavisi

Leke tedavisinde lazer, PRP, dermapen, mezoterapi, kimyasal peeling ve topikal kremler gibi birçok tedavi yöntemi vardır.

Bu amaçla bir çok lazer kullanılmaktadır. Her cilt lekesi tipi için ayrı bir lazer tedavisi gerekmektedir. Leke tedavisinde en etkili lazer sistemi q switch lazerlerdir. Lazer tedavisi PRP, mezoterapi gibi uygulamalarla desteklenmelidir.

Kliniğimizde bu amaçla Q Switched Nd Yag lazer, long puls nd-yag lazer ve Erbium Lazer kullanılmaktadır. Ayrıca karbon peeling yapılmaktadır.